Down Sendromu Hastalık Değil Farklılıktır!

Kategori: Haber | 0

21 Mart günü tüm dünyada Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle bu tanıdaki bireylerin farklılıklarına dikkat çekmek amaçlı etkinlikler yapılmakta. Ama diğer günlerde ise bu farklılık ile yaşayan bireylerimiz hak ettikleri saygıyı görememektedirler. Maalesef toplumumuz bu konuda hassasiyet göstermek yerine bu insanlarımızı ve ailelerimizi toplumdan uzaklaştırmayı başarıyor. Bu ise bu bireylerin hem mutsuzluğuna hem de eğitim ve sağlık hizmetlerine uzak kalmalarına neden olabiliyor.

Erken eğitim ve gerekli ilgiyi gördükleri zaman çok büyük işler başarabilmekteler. Farklılıklarının onlara çeşitli engelleri olmakta. Bunları aşabilmek için erken eğitim ve sağlık yöntemleri ile buluşturulmaları gerekiyor. Down sendromlu bireylerde ilk yaşlar kadar ilk aylar da fazlasıyla önemli. Özel eğitim ve fizyoterapi imkanları ile tanışması sonrası ailesi de gerekli ilgiyi gösteriyorsa sınırlarının da ötesine geçebilecektir. Bu nedenle tüm engel gruplarına has olan erken tanı, erken özel eğitim down sendromlu bireylerde çok daha önemlidir.

Down sendromlu bebekler ve devamında çocuklar, evlerinin sevgi kelebekleridir. Normal gereksinimli çocuklarda olduğu gibi zorlu süreçler yaşanacaktır. Ama bu, down sendromlu bireylerin ailenin bir ferdi olduğu gerçeğini değiştirmez. Olumsuzluklara göğüs geren, kabul dönemini erken atlatan aileler çok hızlı yol alabileceklerdir. Unutmayın ki bu süreçte biz her zaman yanınızda olacağız.

Bir gün değil her gün down sendromunun hastalık değil de farklılık olduğunu toplumumuza anlatabilmek dileğiyle..

Sevgiler, saygılar!

Özel Üçel Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir